Mamut cup – 9.4.2022

V sobotu 09. 04. 2022 se v přerovské sokolovně po dvouleté covidové pauze opět konala soutěž v rope skippingu (závodním skákání přes švihadlo). Soutěž pořádal místní rope skippingový oddíl T.J. Sokol Přerov – Mamut Skippers a zúčastnilo se jí celkem 6 týmů z České republiky a Slovenska.

Z původně přihlášených víc jak 100 závodníků se jich nakonec utkalo 76. To ale nic neubralo na výborných výkonech a podařených sestavách, padlo dokonce 5 českých národních rekordů, z toho 2 rekordy překonali členové oddílu Mamut Skippers. Klára Švorčíková je nově držitelkou rekordu 407 přeskoků v disciplíně single rope speed endurance v kategorii žen 12-15 let a Adam Rohan je nově držitelem rekordu v disciplíně single rope triple unders v kategorii mužů 12-15 let s výsledkem 44 trojšvihů.

Holky i kluci se utkali v několika rychlostních disciplínách a také v tzv. freestylu, tedy volné sestavě složené z mnohdy velmi složitých i akrobaticky náročných prvků na hudbu. Nutno podotknout, že právě ve freestylu je domácí tým mezi ostatními na špičce.

Soutěž byla organizačně velmi dobře připravená, a to díky pečlivé přípravě vedoucí oddílu Petře Holcové, dále trenéru Petru Doudovi, který se ujal moderování a i díky všem ostatním členům vedení oddílu a také bývalým skokankám, které pomáhaly jako rozhodčí a zapisovatelé. V průběhu celé soutěže vládla pohodová přátelská atmosféra, děvčata i kluci fandili nejen svým kolegům z týmu, ale i ostatním, a dobré výkony dokázali ocenit pískotem a bouřlivým aplausem. Ten byl podpořen i diváky.

Už po dopoledních rychlostních disciplínách bylo jasné, že domácí oddíl bez medaile neodejde.

Markéta Skřečková získala 2. místo a Kristýna Buchtová 3. místo v kategorii single rope speed 30 s v kategorii 16+.  Dařilo se také Klárce Švorčíkové, ta si vyskákala zlato v kategorii 12-15 let.

Medaile si odvezly také domácí Julie Žídková a Julie Vavříková v kategorii začátečníků 12-15 let a  Elen Krejčiříková ve výkonnostní kategorii B.

Ve věkové kategorii do 11 let byla úspěšná Anna Kalabusová (2. místo v kategorii pokročilí). Elen Žídková (1. místo) a Alžběta Calábková (3. místo) bodovaly v kategorii začátečníků.

Za zmínku stojí také velice náročná rychlostní disciplína single rope (přeskok střídnonož) 3 minuty, kde se domácí Kláře Švorčíkové podařilo zaskákat nový český národní rekord, a to 407 přeskoků, a získala tak zlatou medaili. Jen o 10 přeskoků méně měl druhý Adam Rohan, jediný kluk v domácím týmu Mamut Skippers.

Ve freestylových disciplínách v kategorii 16+ suverénně zvítězila domácí zkušená skokanka Kristýna Buchtová, bronzovou medaili si odnesla také domácí Markéta Skřečková. V kategorii 12-15 let se dařilo Emě Kalabusové (2. místo) a Pavlíně Rybáříkové (3. místo). Anna Kalabusová si odnesla zlatou medaili v kategorii do 11 let.

Celkově se domácímu oddílu Mamut Skippers podařilo získat 29 medailí (11x zlato, 10x stříbro a 8x bronz).

Je na místě zmínit, že 5 skokankám z týmu T. J. Sokol Přerov – Mamut Skippers se podařilo kvalifikovat na Mistrovství Evropy, které se bude konat v červenci letošního roku v Bratislavě. Všem děvčatům přejeme, ať se jim daří, ale hlavně ať si účast na ME užijí.

Zuzana Kalabusová