Pietní vzpomínka v Lazcích

Sokol Přerov - Pietní vzpomínka v Lazcích

Pietní akt obětem přerovského povstání

Letošní Lazce z pohledu bratra Miroslava Rozkošného:

Tradičně také letos 2. května vypravil přerovský magistrát autobus na pietní vzpomínku v Olomouci Lazcích, kde byli popraveny oběti přerovského povstání z 1. května 1945. Celkem nás v autobuse jelo 19 a z toho nadpoloviční většina 10 členů naší T. J. Sokol Přerov. Z nich jen tři krojovaní muži, letos poprvé ani jedna žena. Na místě jsme už mohli potkat četné delegace. Místo velké vojenské hudby zde hrálo jen sedm hudebníků, ale nás stálé účastníky to už nepřekvapilo. Svůj úkol splnili. Úplně poprvé zde však vystoupili tři řečníci a všichni mluvili pěkně. Pokud si dobře pamatuji, dříve to byl jen jeden - řečník nadaný od Pána Boha profesor Vysloužil - a asi poslední dva roky olomoucký primátor a dnešní ministr kultury Antonín Staněk. Letos to byli přerovský a olomoucký primátor, mimochodem ten druhý nás krojované přerovské sokoly osobně přišel pozdravit. Třetím řečníkem byl PhDr. Pavel Kopeček z Univerzity Palackého, který je přerovským sokolům známý z různých besed a přednášek. Letos byl také účastníkem našeho turnaje ve stolním tenisu. Co také bylo na letošních Lazcích úplně poprvé, byla neposečená tráva na místě pietního aktu. Řeklo by se maličkost, ale každého do očí hned trkla. Někteří si také stěžovali na vratké židle, které měly nahradit pevnější lavičky, ale na měkkém travnatém povrchu se tak úplně nestalo. Celkově však lze říci, že pietní akce proběhla důstojně.

Fotografie ZDE

Miroslav Rozkošný09.05.2019