XVI. Všesokolský slet

V Přerově bude krajský slet v příštím roce v sobotu 16. června,
v Praze od 1. do 6. července 2018.

Vsesokolsky slet

Rádi se hýbete? Můžete se zapojit do nácviku na slet Desítky hodin nácviku skladeb čeká od září všechny cvičence, kteří se rozhodnou, že se stanou součástí sletu sokolů. V pořadí už XVI. Všesokolský slet bude v příštím roce a je o to slavnostnější, že si připomínáme sté výročí založení Československé republiky.

Devět měsíců dělí sportovce od chvíle, kdy se poprvé postaví na značku v sokolovně, a po hodinách trpělivého nácviku před zaplněnými tribunami předvedou to, co se díky svým vedoucím naučili. V Přerově bude krajský slet v příštím roce v sobotu 16. června, v Praze od 1. do 6. července 2018. „Na přípravě skladeb se podílelo mnoho lidí. Ať už jsou to ti, kteří skladby vymysleli, napsali podrobné popisy, nacvičili ukázky nebo vymysleli úbory a náčiní,“ nastínila Helena Sedláčková, župní vedoucí sletové skladby Děti to, je věc Sokola Přerov, která už loni v listopadu v Praze zhlédla všech jedenáct skladeb. S nácvikem začali vedoucí skladeb už od února a od září začne nácvik v jednotách. „Samotné zahájení se uskuteční 23. září, kdy celou republikou proběhne Sletová štafeta a tím oficiálně zahájíme sletový sokolský rok,“ popsala zahájení sletu, které je pro sokolské jednoty vyvrcholením jejich tělocvičného snažení.

V Přerově se bude nacvičovat osm skladeb. „Skladba pro nejmenší se jmenuje Méďové a cvičí ji rodiče s dětmi. Je to velmi milá skladba pro dvou až pětileté děti, které cvičí s plyšovým medvědem, ten je chvíli hračkou a podruhé zase polštářkem,“ nastínila skladbu pro nejmenší cvičence Helena Sedláčková. Skladba pro předškoláky se nazývá Noty a pro mladší školní děti nese název – Děti, to je věc. Starší žactvo má skladbu Cirkus, ženy si zacvičí Ženobraní a ženy–seniorky zase Cestu. Skladba pro muže se jmenuje Borci a skladba Princezna republika je určena pro muže a ženy – seniory a ti budou cvičit na hudbu a písně Karla Hašlera. „Myslím si, že skladby nejsou náročné, trvají pět až sedm minut. Mně se skladby líbí a cvičenci budou mít na sobě hezké a slušivé moderní úbory,“ doplnila Sedláčková. Všechny skladby se budou nacvičovat v hodinách cvičení nebo v jiném vymezeném čase. „Mým favoritem je skladba Cirkus, zazní v ní hudba ze seriálu Cirkus Humberto i z muzikálu Pomáda. Je svižná, nápaditá a veselá a mohla by se líbit i jedenáctiletým až patnáctiletým klukům a děvčatům, kterým je určena,“ naznačila Helena Sedláčková, která se těší, že v sokolovně uvidí i neznámé tváře. „Budeme rádi, když přijdou noví zájemci – děti i dospělí jakéhokoliv věku, všechny přijmeme,“ uzavřela Sedláčková. (ilo)

Nácvik skladeb

Vsesokolsky slet

V pořadí už XVI. Všesokolský slet bude v příštím roce a je o to slavnostnější, že si připomínáme sté výročí založení Československé republiky. Přerovští sokoli se v hodinách naučí 8 z celkových 11 sokolských skladeb, pod vedením zkušených cvičitelů.

Méďové – skladba pro rodiče a děti (Zora Zahradová v úterý 16 hod.)

Noty - skladba pro předškolní žactvo (Milada Havlíčková v pondělí 16 hod.)

Děti, to je věc – koedukovaná skladba pro mladší žactvo(Helena Sedláčková v úterý v 17h)

Cirkus – skladba pro starší žactvo (Vlasta Krejčířová v pátek v 19 hod.)

Ženobraní – skladba pro ženy (Zora Zahradová v pondělí v 18 hod.)

Cesta - skladba pro ženy (Milada Havlíčková ve čtvrtek v 18 hod.)

Borci – skladba pro muže (Vladimír Tabery v úterý v 19 hod)

Princezna republika – koedukovaná skladba pro seniory( Zdena Koluchová v úterý v 9hod.)